Výbava na tramping, se kterou se dostanete kamkoli
Co si vzít na dovolenou či na pár dní volna s sebou, abyste byli na vše solidně připravení a měli plnou zážitků? Chcete se zabavit odreagovat, vyjet někam s partou nebo s rodinou. Uvažovali jste o trampské výpravě? Během ní si osvěžíte, jak přežít pár dní bez 5G sítí? Pokud je vám tento nápad sympatický, tak čtěte dál. My vám poradíme s tou částí výbavy, s níž si cestu proklestíte odkudkoli kamkoli.
Trampská výbava znamená, že si budete muset vystačit jen na lehko, s věcmi, které naložíte do batohu nebo torny. Základním pravidlem je tedy využívat multifunkční nástroje, které uspoří prostor i váhu. Druhou zásadou je vzít si funkční oblečení, se kterým to zvládnete v horku i dešti, protože výkyvy letního počasí jsou nevyzpytatelné.
Připravte si dřevo, zatlučte kolíky, udělejte si pohodlné ležení pod hvězdami
Nejmenší turistická sekera Hultafors AGELSJÖN je skutečný matador mezi kompaktním ručním nářadím, který i se svou muší váhou 500 g zvládne mnohem víc, než jen naštípat větvičky na táborák. Udělá vám dobrou službu, když budete muset zbudovat provizorní přístřešek, zatlouct kolíky jistící stan. Anebo ji použijte na osekání drobných měkkých větévek, kterými si můžete podložit ležení i spacák, aby se vám lépe usínalo. Když na to přijde, pomůže vám sekera Hultafors otevřít i konzervu, ale mějte na paměti, že zrovna tohle ostří dvakrát neprospívá. Model AGELSJÖN je dodáván s koženým chráničem ostří. Tak bude při cestování v bezpečí.
Obdobně je tomu u jeho sestřičky sekery HULTAN 500 g, která se na dobrodružství v přírodě hodí zrovna tak. Ta má delší topůrko. To dává možnost většího švihu a rozmachu. AGELSJÖN naopak díky kratšímu topůrku budete nosit pohodlněji připevněný třeba na opasku. A když už hovoříme o topůrku, měli byste vědět, že v obou případech je zhotovené z ořechovce bílého, jehož stavba vláken jej předurčuje k extrémní odolnosti. Obě sekery pocházejí z prémiové linie švédského tradičního výrobce Hultafors, který na ručně kované hlavy seker z prvotřídní švédské oceli poskytuje celoživotní záruku. Takže je dost možné, že se v rodině nebudou o těchto výpravách tradovat jen veselé historky, ale také z generace na generaci bude přecházet sekera, která to s vámi všechno zažila.
Sirky už nebudou v přírodě třeba
Vždycky jsme razili to, že když sirky selžou, je třeba mít záložní plán. V divočině se bez ohně člověk obejde jen složitě. A bez nože to je ještě horší. Hultafors má na tohle všechno řešení. Nůž OK4 s křesadlem, díky kterému vás navlhlé sirky nerozhodí. Jen si prosím nezapomeňte trošku toho březového dřeva a kůry, ty totiž chytnou, ať už prší, na obloze se honí čerti nebo se vám k nohám začíná snášet mlžný opar. Outdoorový nůž má robustní konstrukci s protiskluzově upravenou rukojetí potaženou Santoprenem.
Čepel je zhotovená z 3 milimetry silné japonské uhlíkové oceli s EPD povrchem a skandinávským výbrusem. Jak to v praxi funguje? Hřbetem nože třete o uhlíkové křesadlo. Odletující kousky železa oxidují natolik rychle, že se přemění ve žhavé jiskry a zažehnou táborový oheň. Máme pro vás ještě jeden tip. Pokud u sebe nemáte břízu na podpal, najděte si jiný měkčí smolný kus dřeva. Vhodný je smrk, borovice, případně i líska. Sekerou nejprve polínko rozštípněte a poté jej z vnitřní strany opracujte tak, abyste na jeho konci vytvořili dlouhé tenké svitky. Tomuto postupu se říká nařezání na ježka, kdy si vlastně vytvoříte přírodní podpalovač. A nezapomeňte, že oheň je třeba rozdělávat po větru, aby měl dostatečný přísun kyslíku a jiskra vám neuletěla někam, kam nechcete.
Sekery a nože značky Hultafors mají prověřenou kvalitu a jejich výběrem si pořídíte spolehlivé kousky, které vás nezklamou, a naopak přispějí k pohodovým chvílím při jejich používání.